Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekCimbálová muzika Zádruha vznikla v roce 1993 v Dolních Bojanovicích. Název "Zádruha" přijala jako upomínku na první vinařské družstvo v českých zemích, které bylo založeno v roce 1905 právě v Dolních Bojanovicích. Z hesla členů tohoto družstva "druh za druha" se zrodil také název spolku.

 

Regionálně se muzika řadí do oblasti Podluží, odkud čerpá převážnou část svého repertoáru. Cílem Zádruhy je přiblížit co nejširšímu okruhu dnešních posluchačů krásu lidové písničky, krásu a radost lidové zábavy a tak při své produkci nabízí také písně jiných regionů Moravy a Čech

 

Za dobu své dosavadní existence spolupracovala CM Zádruha s velkou řádkou zpěváků lidových písní (V. Račický, M.Červenková, roz.Hrbáčová, V. Grycová, Fr. Studénka, Mudr. J. Holásek a další), mužských i ženských sborů a taktéž folklorních souborů. Spolupráce s folklorně-rockovou skupinou Koňaboj z Vyškova vyvrcholila společným CD "Já sa koňa bójim".

 

Cimbálová muzika Zádruha se snaží rozdávat radost a pohodu doma, za hranicemi regionu i v zahraničí. Tady nelze nevzpomenout úspěšná vystoupení v kanadském Torontu a okolí v letech 2001, 2004, 2006 a 2011.

 

V roce 2009 CM Zádruha spolu s Divadelním spolkem z Dolních Bojanovic nacvičila lidovou zpěvohru Fanoše Mikuleckého "Cesta zarúbaná" v režii Markéty Maláníkové a hudební úpravě a režijní pomoci Jana Kosíka.

 Že se tento počin setkal s nemalým úspěchem dokazuje, že představení bylo zařazeno do programu 65. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2010, kde byla získána cena nejvyšší:

Cena MFF Strážnice

Pořadu Cesta zarúbaná (Zpěvohra Fanoše Mikuleckého): za výrazný dramaturgický čin, čistotu krojů a za výkony sólistů, muziky a celého souboru z Dolních Bojanovic